تبلیغات
پیامک - شهزستان سرپل ذهاب
 

شهزستان سرپل ذهاب

نوشته شده توسط :musab qaderi
دوشنبه 24 خرداد 1389-10:36 ق.ظ

سرپل ذهاب در كنار ویرانه‌های شهر قدیمی حلوان بنا شده و قلعه مخروبه‌ای نیز در نزدیكی آن قرار دارد. سرپل ذهاب به عنوان دژ و پایگاه مرزی ایران باستان بوده كه در زمان حمله عرب ها به ایران از بین رفته و تنها آثاری از پایه های آجری آن بر جای مانده است. این شهرستان هم اكنون نیز یكی از مهم‌ترین مناطق استان كرمانشاه را تشكیل می‌دهد. صنایع دستی شهرستان سرپل‌ذهاب‌را ‌قالی، گلیم و جاجیم كه محصولات آن‌ها با نقش های زیبا و مرغوب تزیین‌داده می شوند تشكیل می‌دهند.چشمه آب‌گرم تنگ‌حمام‌در بین سرپل‌ذهاب، قصر شیرین و قلعه منیژه در جاده سر پل ذهاب به دیره، قلعه گبری، كاروا‌ن سرای ساسانی، دكان داود در3 كیلومتری جنوب خاوری سر پل ذهاب و مقبره احمد بن اسحاق در اول جاده سرپل ذهاب – دیره از جمله مكان‌های دینی وتاریخی این ناحیه به شمار می آیند.

مکان های دیدنی و تاریخی


چشمه آب‌گرم تنگ حمام‌در بین سرپل‌ذهاب، قصر شیرین و قلعه منیژه در جاده سر پل ذهاب به دیره، قلعه گبری، كاروا‌ن سرای ساسانی، دكان داود در3 كیلومتری جنوب خاوری سر پل ذهاب و مقبره احمد بن اسحاق در اول جاده سرپل ذهاب – دیره از جمله مكان‌های دینی وتاریخی این ناحیه به شمار می آیند.  


صنایع و معادن


دام‌داری تنها با شیوه سنتی رواج داشته و شامل پرورش بیش از 10 هزار راس گاو و 400 هزار راس گوسفند و 20 هزار راس بز است. هم چنین فرآورده‌های دامی به مقدار قابل ملاحظه‌ای صادر می شود. لازم به توضیح است كه مراتع این شهرستان از بهترین مراتع قشلاقی استان كرمانشاه به شمار می رود. محصولاتی چون فرآورده های دامی و دام، گندم، جو، ‌تره بار، انگور، انار، انجیر و سیب در زمره صادرات شهرستان سرپل ذهاب هستند. 


کشاورزی و دام داری


شغل اصلی مردم سرپل ذهاب كشاورزی و دام‌داری است و فرآورده ها و محصولات كشاورزی شهرستان عبارتنداز: گندم، جو، بنشن،‌ كنجد، گیاهان علوفه ای، ذرت، انواع تره بار، سیب، گلابی،‌ انار، و انجیر. كشاورزی در شهرستان سرپل ذهاب سنتی و نوع كشت آبی و دیمی است. رواج كشاورزی در این ناحیه به علت خاك مساعد و آب فراوان است. آب كشاورزی از رودخانه های متعدد و چاه های ژرف و نیمه ژرف تامین می‌شود. در این شهرستان باغ‌داری نیز رواج زیادی داشته و شامل پرورش درختان سیب، انار، گلابی و انجیر می‌شود كه تمام آن ها در زمره اقلام صادراتی سرپل ذهاب محسوب می‌شوند.  


مشخصات جغرافیایی


شهرستان سرپل ذهاب از شمال به شهرستان جوانرود، ‌از خاور و جنوب خاوری به شهرستان اسلام آباد غرب، از جنوب و جنوب باختری به شهرستان گیلان غرب و از باختر به شهرستان قصر شیرین و خاك عراق محدود می‌شود. شهر سرپل ذهاب مركز شهرستان سرپل ذهاب، در 52 درجه و 45 دقیقه درازای جغرافیایی و 28 درجه و 34 دقیقه پهنای جغرافیایی، در 550 متری از سطح دریا و در 147 كیلومتری راه اصلی كرمانشاه – قصر شیرین قرار دارد. رود دایمی الوند از میان شهر می‌گذرد و آب و هوای آن نسبتا گرم و نیمه خشك است. 


وجه تسمیه و پیشینه تاریخی


سرپل ذهاب در جوار ویرانه های شهر قدیمی حلوان بنا شده و قلعه مخروبه‌ای نیز در نزدیكی آن قرار دارد. سرپل ذهاب به عنوان دژ و پایگاه مرزی ایران باستان بود كه در زمان حمله عرب ها به ایران از بین رفته و تنها آثاری از پایه های آجری آن بر جای مانده است. در كتب تاریخی از این ناحیه به عنوان «زهاو» مركز ایالت حلوان نام برده شده است. كلمه ذهاب در لغت به معنای آب مقطر، خوب و هم چنین به معنی چشمه و منبع آب آمده است و ظاهرا ‌این شهر به علت چشمه سارها و سراب های فراوان، به ذهاب مشهور شده است. نام دیگر این ناحیه سرپل است كه از نام پلی بر روی رودخانه الوند در 12 كیلومتری ذهاب اخذ شده است. این شهر طبیعتی بسیار زیبا دارد. قدمت این شهر به زمان مادها می رسد كه در نوشته های جغرافی دانان بعد از اسلام بنام حلوان یاد شده و آشوریان به آن «كالمانو» می گفتند. این منطقه در زمان ساسانیان استانی به نام ‹‹خسرو شادفیروز››‌ و دربردارنده پنج شهر ‹‹فیروز قباد››، ‹‹كهستان››، ‹‹تامرا››، ‹‹ارپل›› و «خانقین» بوده است. در دوران خلفای عباسی این ناحیه تابع حكومت بغداد بود. اما بعدها به استثنای دوره زندیه و قاجاریه كه توسط پادشاهان عثمانی اداره می شد، همواره جزء قلمرو ایران بوده است

                                                                                         

نقش آنوبانی نی:

 

        





درباره وبلاگ:



آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:







The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
لینک باکس افزایش بازدید
افزایش آمار